رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
hpvdarman

لیزر زگیل تناسلی

پست های پیشنهاد شده

genital-wart-laser-treatment.jpg

مقدمه: Condylomata acuminata توسط ویروس پاپیلومای انسانی نوع 6 و 11 ایجاد می شود. این بیماری منتقله از راه جنسی یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است و میزان بروز آن در حال افزایش است. بسیاری از درمان های مختلف وجود دارد، اما نتایج به دلیل نرخ عود بالا رضایت بخش نیست.
بیماران و روش‌ها: در طول پنج سال گذشته، بسته به محل، 437 بیمار مبتلا به زگیل تناسلی را با لیزر CO2 یا لیزر Nd:YAG درمان کردیم. یک معاینه دقیق مقدم بر هر درمان بود. در مواردی که ضایعات به وضوح به عنوان کاندومیلاتا تشخیص داده نمی شد، تشخیص ALA-D-Light را انجام دادیم و بیوپسی گرفتیم.
یافته‌ها: 280 مرد و 157 زن تحت درمان قرار گرفتند. 80 درصد از مردان و 30 درصد از زنان از ضایعات داخل مقعدی رنج می بردند. سه مرد و یک زن ضایعات داخلی مجرای ادراری عمیق داشتند و 22 درصد از همه بیماران زگیل تناسلی را در دهانه مجرای ادرار نشان دادند. 12% از زنان دارای ضایعات قسمتی بودند و در 4% از زنان و در 3 مرد با استفاده از سیستم تشخیص ALA-D-Light دیسپلازی را تشخیص دادند. میزان عود کل 7 درصد بود.
بحث: ماهیت گسترده و میزان عفونت بالای زگیل تناسلی همراه با عوارض احتمالی آنها، درمان قابل اعتماد و کافی را ضروری می کند. به دلیل بسیاری از فنوتیپ های کندیلوماتا، بیماری هایی مانند دیسپلازی باید کنار گذاشته شوند.

خلاصه: استفاده از لیزر درمان زگیل تناسلی به کاهش میزان عود کمک کرده است. تشخیص های مناسب و تبعیض آمیز قبل از درمان منجر به نتایج بهتر می شود. پذیرش بیماران زیاد است زیرا اغلب می توان آنها را به عنوان سرپایی درمان کرد، فقط ناراحتی جزئی را متحمل شد و نتایج زیبایی به دست آورد.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی زنان و مردان که با نام زگیل مقاربتی هم شناخته می شود یکی از شایع ترین بیماری های آمیزشی است به طوری که آمار غیر رسمی حاکی از آن است که در حال حاضر بیش از ۱ میلیون ایرانی به این بیماری عفونی مبتلا شده اند.

با توجه به الگوی روابط جنسی جوانان در شرایط فعلی احتمال افزایش این عدد پیش بینی می شود. چنین آمار تامل برانگیزی یعنی یک اپیدمی گسترده پیش رو داریم که اگر برای مقابله با آن چاره ای اندیشیده نشود می تواند این بیماری را به مراتب از ایدز هم خطرناک تر کند.

جلوگیری از بروز این فاجعه ی انسانی از وظایف خطیر و دشوار جامعه ی پزشکی است که هم سطح آگاهی افراد را افزایش دهد و هم با کمک روش های درمانی موثری به جنگ با این بیماری بشتابد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...