رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
hpvdarman

درمان درد مقعدی

پست های پیشنهاد شده

برای درمان درد مقعدی باید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید، تا بهترین درمان را به شما پیشنهاد نماید. زیرا در برخی موارد ممکن است این درد ناشی از بیماری های جدی تری باشد، که نیاز به رسیدگی فوری دارد و تاخیر در درمان موجب تشدید بیماری شود. اما در این بخش راهکار هایی را معرفی می کنیم، که بتوانید با استفاده از آنها درد مقعدی را موقتاً کاهش دهید.

 • حمام سیتز : حمام نشیمن یا قرار دادن باسن و کفل ها در آب گرم، می تواند درد ناحیه مقعد را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • ورزش : انجام ورزش های سبک می تواند به بهبود عضلات این ناحیه کمک نماید. همچنین انجام ورزش هایی مانند کگل و شنا می تواند تا حد زیادی در بهبودی اثرگذار باشد.
  درمان یبوست : عامل بسیاری از بیماریهای ناحیه مقعد، یبوست است. درمان یبوست با استفاده از رژیم غذایی حاوی فیبر و مصرف کافی آب امکان پذیر است.
  بی حسی : استفاده از داروهای بی حس کننده نظیر لیدوکائین به طور موقت درد ناحیه مقعد را بهبود می بخشد. مصرف مسکن نیز میتواند در کاهش درد اثر گذار باشد.
 • کمپرس یخ : استفاده از کمپرس یخ می تواند در کاهش درد مقعدی موثر باشد. از قرار دادن یخ به طور مستقیم بر روی مقعد خودداری نمایید.

روشهای تشخیص علت درد مقعدی

بسیاری از علل درد مقعدی را می توان با درمان های خودمراقبتی ساده ای که می توانید در خانه انجام دهید برطرف کرد. با این حال، اگر این عارضه ادامه پیدا کرده، یا علائم زیر را تجربه می کنید، باید به پزشک عمومی مراجعه کنید:

 • چند روز طول کشیده است
 • همراه با خونریزی مقعدی، تب، تغییر عادات روده یا ترشحات مقعدی
 • تشدید یافته یا یا بدتر شده است

Your GP will ask about your symptoms, any pain after a bowel movement and your general health. To help with diagnosis, your GP may examine your anus and carry out a rectal examination.

در صورت مراجعه به پزشک عمومی، وی در مورد علائم، هرگونه درد پس از اجابت مزاج و سلامت عمومی شما سوال خواهد کرد. برای کمک به تشخیص، او ممکن است مقعد شما را معاینه کرده و از دیگر روشهای دقیق معاینه رکتوم نیز کمک بگیرد.

spirehealthcare.com

دکتر از شما می خواهد که به پهلو دراز بکشید و زانوهایتان را به سمت سینه جمع کنید. زیرا او به دنبال توده ها، برجستگی ها، شکاف ها و بثورات پوستی در اطراف مقعد است. سپس با استفاده از یک انگشت دستکش پوشیده، آنها داخل راست روده شما را برای بررسی خونریزی، توده ها و نواحی حساس بررسی می کنند. پزشکان ممکن است نیاز به بررسی بیشتر رکتوم شما با استفاده از پروکتوسکوپ داشته باشند.
پزشک عمومی در صورت عدم توانایی در تشخیص درست بیمار را برای بررسی های بیشتر به متخصص گوارش یا جراح کولورکتال ارجاع میدهد. که ممکن است جراح از شما آزمایش های زیر را درخواست کند:

 • سیگموئیدوسکوپی: یک لوله نازک و منعطف با یک دوربین در انتهای آن که بیشتر از داخل روده شما عبور داده می شود تا به دنبال ناهنجاری ها باشد.
  عکس برداری با اسکن ام آر آی MRI
 • مانومتری آنورکتال برای اندازه گیری نیروی انقباضات ماهیچه مقعد

انواع درد در ناحیه مقعدی

دکتر متخصص که درد مقعدی شما را تشخیص می دهد ممکن است بخواهد که درد را توصیف کنید یا بپرسد که آیا علائم دیگری همراه با آن دارید یا خیر. این سوالات می توانند سرنخ هایی را در مورد دلایل احتمالی درد مقعد شما ارائه دهد. مثلا:

https://cliniczarei.com/

درد شدید مقعد

درد مقعدی که تیز بوده یا حالت بریدگی احساس می شود ممکن است نشان دهنده یک زخم باز باشد، مانند زخم یا شقاق. برخی از افراد اسپاسم عضلانی در سندرم لواتور آنی را به عنوان درد کوبنده توصیف می کنند. هموروئید خونی ترومبوز شده نیز می تواند باعث درد شدید و موضعی شود. این هموروئیدی است که در داخل آن لخته خون ایجاد شده است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
 • جدید...