رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
foodonly

بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک چه زمانی است؟

پست های پیشنهاد شده

در خودروهایی که فرمان برقی دارند از روغن هیدرولیک استفاده می شود. این روغن باعث نرم تر شدن فرمان هنگام کار می شود. به صورت که هنگامی که فرمان چرخانده می شود، پمپی به اسم پمپ هیدرولیک که با میل لنگ تماس مستقیم دارد، روغن هیدرولیک را با فشار به سمت فرمان خودرو تزریق می کند. این پاشش روغن به سمت فرمان خودرو باعث می شود که فرمان با نرمی و ملایمت بچرخد.
روان کنندگی، کاهش سایش و اصطکاک و همینطور انتقال قدرت تنها بخشی از وظایف روغن هیدرولیک فرمان است. در واقع با اضافه شدن این روغن به سیستم فرمان خودرو، محافظت از زنگ زدگی قسمت های فلزی نیز از آن انتظار می رود. روغن هیدرولیک مصرفی است اما تفاوتی که با سایر روغن های خودرو دارد این است که این روغن عمر طولانی تری دارد. اما دانستن این موضوع مهم است که بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک چه زمانی است؟
روغن هیدرولیک نسبت به ناخالصی ها و آلودگی ها بسیار حساس است و در صورت وجود این موارد، عملکرد روغن هیدرولیک سخت می شود.
زمان تعویض روغن هیدرولیک
برعکس سایر روغن های خودرو مانند روغن گیربکس، روغن ترمز و ... که با گذشت زمان و کیلومتر خاصی باید تعویض شود، زمان تعویض روغن های صنعتی مانند روغن هیدرولیک به تنوع تجهیزات، شرایط کارکرد و نوع کاری که روغن در سیستم انجام می دهد وابسته است. بنابراین می توان گفت که زمان تعویض روغن هیدرولیک با توجه به خودروهای مورد استفاده متفاوت است. اما براساس توصیه شرکت های سازنده، این روغن پس از هر 120 هزار کیلومتر پیمایش خودرو باید به طور کامل تعویض شود.
به طور معمول روغن های هیدرولیک افزودنی هایی دارند که از این تجهیزات در برابر سایش، اصطکاک و خوردگی محافظت می کنند. این افزودنی ها چند منظوره بوده و میزان آنها نباید به هر دلیلی کاهش یابد.
علائم زمان تعویض روغن هیدرولیک 
•    روغن تیره یا مات شده باشد.
•    بوی سوختگی از روغن بلند شود.
•    روغن کف کند.
•    تغییرات در گرانروی یا ویسکوزیته روغن ایجاد شود.
چگونه عملکرد درست روغن هیدرولیک فرمان را بررسی کنیم؟
در صورتی که هنگام چرخاندن فرمان هیدرولیکی خودروی خود صدایی می شنوید، این به معنی عملکرد نادرست روغن هیدرولیک و در نتیجه اصطکاک فرمان هنگام چرخش است. این روش یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص صحت عملکرد روغن هیدرولیک فرمان است.
کارخانه های سازنده ماشین های مختلف دوره زمانی خاصی را به منظور چک و تعویض روغن هیدرولیک پیشنهاد می کنند. عوامل دیگری مثل گرمای موتور و شرایط جوی هم بر عمر مفید روغن و همچنین زمان تعویض روغن هیدرولیک موثر هستند. برای طول عمر قطعات هیوندای و کیای خودروی خود باید این قطعات را از نمایندگی های مجاز این شرکت ها مانند استارپارت تهیه کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...