رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
foodonly

همه چیز درباره ارتودنسی سرامیکی

پست های پیشنهاد شده

ارتودنسی دندان برای درمان ناهنجاری های دندان و فکین مورد استفاده قرار می گیرد. با پیشرفت علم در صنعت دندانپزشکی، انواع مختلفی از ارتودنسی دندان به وجود آمده است که با توجه به مشکل بیمار و تشخیص دندانپزشک، نوع مناسب بیمار برای او نصب می شود. ارتودنسی سرامیکی یکی از انواع ارتودنسی نامرئی دندان است که عملکردی مانند ارتدونسی ثابت فلزی ثابت دارد، با این تفاوت که در آن به جای استفاده از براکت های فلزی از براکت های سرامیکی شفاف و همرنگ دندان استفاده می شود.
این براکت های شیشه ای رنگ باعث می شود که این دستگاه ارتودنسی توسط افراد دیگر خیلی قابل تشخیص نباشد و به همین دلیل جرو انواع ارتودنسی نامرئی قرار می گیرد. اما نکته ای که دربراه این براکت ها لازم است بدانید این است که به دلیل جنس سرامیکی این براکت ها، مقاومت بالایی مانند براکت های فلزی ندارند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند و در صورتی که به تغذیه بعد از ارتودنسی خود توجه نکنیم، ممکن است این براکت ها دچار شکستگی شوند.
همچنین براکت های این ارتودنسی ساختاری بی رنگ و شفاف دارند و در صورت خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگی به مرور دچار تغییر رنگ می شوند. پس رعایت بهداشت دهان و دندان هنگام استفاده از ارتودنسی سرامیکی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل این ارتودنسی به کودکان پیشنهاد نمی شود زیرا ممکن است نتوانند به خوبی از دستگاه ارتودنسی خود مراقبت کنند.
معایب ارتودنسی سرامیک چیست؟
•    براکت های سرامیکی به دلیل جنس شکننده ای که دارند استحکام کمتری به نسبت براکت های فلزی دارند.
•    طول درمان براکت های سرامیکی از براکت های فلزی بیشتر است، زیرا نمی توان فشار زیادی به آنها وارد کرد.
•    هزینه ارتودنسی سرامیکی به نسبت فلزی بیشتر است.
طول درمان ارتودنسی سرامیکی نامرئی چقدر است؟
به دلیل ساختار براکت های این نوع ارتودنسی نامرئی که از جنس سرامیک و در حقیقت شیشه ای هستند، بیشتر در معرض شکستن قرار دارند و به همین دلیل نمی توان فشار بالایی به این براکت ها وارد کرد. به همین دلیل طول درمان ارتودنسی دندان سرامیکی از ارتودنسی ثابت فلزی بیشتر خواهد بود. 
ارتودنسی سرامیکی بهتر است یا فلزی؟
اینکه ارتودنسی فلزی بهتر است یا سرامیکی بستگی به نیاز شما و شدت ناهنجاری دندانی شما دارد. برای مثال اگر شما نمی خواهید براکت ها و بریس های ارتودنسی در دهان شما نمایان باشند، بریس های سرامیکی بهتر است. اما در صورتی که ماندگاری و کوتاه بودن طول درمان برایتان مهم تر است، بهتر است ارتودنسی فلزی را انتخاب کنید.
منبع: implantdr.ir

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...