رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
foodonly

بررسی برخی مشکلات فنی خودروهای هیوندای و کیا

پست های پیشنهاد شده

ما در این مقاله سعی داریم تا با تعدادی از رایج ترین مشکلات فنی خودروهای سانتافه و اپتیما و سوناتا آشنا شویم. این خودروها از بهترین خودروهای تولید شده در شرکت خودروسازی هیوندای و کیا هستند.

یاتاقان زدن خودرو

مهم ‌ترین بخش چرخشی موتور خودرو یاتاقان‌ ها هستند که این قطعه باعث تماس میل لنگ با شاتون و نیز پایه‌ های نگهدارنده بدنه موتور می شود. یاتاقان ‌ها روی لایه ‌ای از روغن حرکت می ‌کنند و اگر به هر دلیلی این لایه روغن از بین برود باعث تماس فلز با فلز می شود که نتیجه ‌اش ایجاد اصطکاک و تولید حرارت شدید است که به آن یاتاقان زدن گفته می شود.

موتور به کار رفته در خودروی هیوندای سانتافه، اپتیما و سوناتا 4 سبلندر 2.4 لیتری است که در چین تولید می شود و مشکلات بسیاری دارد. این موتور دارای خورده ریزهای فلزی زیادی ناشی از فلزکاری خط تولید است و وجود این پلیسه و خورده فلزها در مسیر روغن کاری خودرو انباشته می شوند و باعث کاهش فشار روغن و در نتیجه تماس مستقیم فلز به فلز در قسمت یاتاقان ها و میل لنگ می شود.

در صورتی که متوجه صدای عجیبی از موتور شدید سریعا خودرو را خاموش کنید. اگر این اتفاق نیفتد حتی ممکن است یاتاقان به حدی لق شود که شاتون بشکند و از سیلندر بیرون بزند. اما در صورت تعمیر به موقع خودرو شاید صرفا نیاز باشد تا میل لنگ خودرو را عوض کنید. هزینه تعمیر استاندارد سانتافه، سوناتا و کیا اپتیمای یاتاقان زده در صورتی که شاتون نزده باشند بین 17 میلیون تا سی میلیون تومان است.

ضعیف بودن اویل پمپ

اویل پمپ سانتافه، سوناتا و کیا اپتیما ضعیف است و بعد از کارکرد 60/000 الی 100/000 نسبت به اویل پمپ های نو حدود سی درصد افت فشار دارد.

خطای ECS

عبارت ECS مخفف Electronic Control Suspension یا کنترل الکترونیکی سیستم تعلیق است و در عمل به این معنی است که سیستم تنظیم ارتفاع خودرو دچار مشکل شده است. این سیستم بخش های مختلفی دارد که  در ادامه به آن اشاره می کنیم:

·         کمک های بادی در جلو

·         بالن ها در عقب

·         کمپرسور

·         سلونویید تقسیم

·         ریسرور

·         سنسورهای ارتفاع سنج

·         سوپاپ تزریق فشار باد

مهمترین عوامل خرابی در سیستم  ECS

نشتی باد از کمک ها و بالن ها: در این وضعیت که به اصطلاح پنچری بالن و کمک گفته می شود، باد سیستم خالی شده و خودرو میخوابد. مورد بعدی بهم ریختن تنظیمات سیستم است. زمانی که خودرو دچار تعمیرات غیر اصولی شود و یا یکی از کمک ها یا بالن ها به مدت طولانی خراب شود و مشکل آن رفع نشود، خودرو از کالیبره خارج، کج شده و یا می خوابد.

برای طول عمر قطعات هیوندای و کیای خودروی خود باید این قطعات را از نمایندگی های مجاز این شرکت ها مانند استارپارت تهیه کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...