رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
hpvdarman

علت بواسیر در زنان چیست؟

پست های پیشنهاد شده

بواسیر در زنان زمانی ظاهر می شود که فشار روی ناحیه لگن و انتهای دستگاه گوارش (روده) افزایش یابد. این فشار می تواند به قدری سنگین بوده که حتی سیاهرگ های مقعد با کوچکترین ضربه متورم شوند. در دوران بارداری این فشار ناشی از موارد زیر است:

بارداری یا حاملگی

بواسیر در بارداری یک بیماری شایع برای مادران است. جنین در حال رشد به ناحیه لگن و روده های شما فشار وارد می کند. وزن اضافه شده ناشی از جنین وریدهای مقعد را تحت فشار قرار داده به طوری که آنها قادر به حرکت خون در سراسر بدن شما به راحتی معمول نیستند. در عوض، خون آهسته تر حرکت کرده و در داخل رگ های شما متورم می شود.

hpvdarman.com

عکس بواسیر در بارداری

یبوست

احتمال ابتلای زنان به هموروئید در دوران بارداری بیشتر است، زیرا احتمال ابتلا به یبوست در بارداری نیز بیشتر است. تغییرات هورمونی در بدن زنان باردار روند هضم را کند کرده و در عملکرد دستگاه گوارش اختلال ایجاد می کند. وزن اضافی حاصل از مواد زائد گیر کرده در روده می تواند رگ های مقعد را فشرده کرده تا حرکت خون برای آنها سخت تر شود. زور زدن موقع دفع به رگ های بواسیری فشار بیشتری وارد می کند.

رابطه مقعدی

رابطه مقعدی در دوران بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در دوران بارداری زنان به دلیل وزن زیاد ناشی از جنین بر روده های آنها دچار یبوست می شوند. در نتیجه عبور مدفوع سفت به دیواره های مقعد آسیب رسانده و سیاهرگ ها را حساس می کند. داشتن رابطه از پشت باعث شده تا این فشار و آسیب به مقعد چند برابر شود. همچنین به دلیل نزدیکی مقعد به واژن احتمال آسیب به جنین نیز وجود دارد.

چاقی و داشتن اضافه وزن

بسیاری از زنان به دلیل داشتن وزن بالا و چاقی مفرط دچار بواسیر در بارداری می شوند. زیرا وزن بالا باعث شده به ستون فقرات، روده ها و مقعد فشار زیادی وارد شود. در نتیجه حرکت روده ها کندتر شده و اجابت مزاج دیر به دیر اتفاق می افتد. این عارضه یبوست و سفتی مدفوع را به وجود می آورد که دلیل اصلی هموروئید در زنان است.

زایمان طبیعی

بعد از زایمان طبیعی  بسیاری از زنان دچار هموروئید می شوند. این علائم شامل درد، خارش رکتوم، خونریزی پس از اجابت مزاج، یا ناحیه متورم اطراف مقعد است. در این موارد می توانید از حمام سیتز برای خیس کردن خود در آب گرم استفاده کنید.

علائم و نشانه های هموروئید در بارداری

خانم ها ممکن است هموروئید را بدون هیچ علامتی تجربه کنند. اگر علائمی دارید، می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • درد هنگام مدفوع
  • خارش در داخل و اطراف مقعد.
  • درد شدید ناشی از عدم درمان هموروئید داخلی در خارج از مقعد (بواسیر افتاده).
  • خون روی توالت، مدفوع یا روی دستمال توالتی که بعد از اجابت مزاج پاک کرده اید (معمولاً ناشی از هموروئید داخلی).
علائم بواسیر در زنان چیست

دیدن خون در مدفوع می تواند ترسناک باشد، اما خونریزی مقعدی ناشی از عدم درمان بواسیر داخلی معمولا بی خطر است. با این حال، در مورد هر نوع خونریزی که در صورت بارداری متوجه شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...