رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
hpvdarman

درمان بواسیر در بارداری؛ هموروئید خارجی و داخلی

پست های پیشنهاد شده

بارداری و زایمان طبیعی به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش فشار داخل شکمی، زنان را مستعد ابتلا به بیماری بواسیر یا هموروئید می کند. تخمین زده شده است که 25 تا 35 درصد از زنان باردار تحت تأثیر این عارضه قرار می گیرند که با روشهای پزشکی به راحتی قابل درمان است.Hemorrhoids occur when the external hemorrhoidal veins become varicose (enlarged and swollen), which causes itching, burning, painful swellings at the anus, dyschezia (painful bowel movements), and bleeding.

درمان بواسیر در بارداری؛ هموروئید خارجی و داخلی

بواسیر زمانی اتفاق می‌افتد که وریدهای هموروئیدی خارجی واریس می‌شوند (بزرگ و متورم می‌شوند)، که باعث خارش، سوزش، تورم دردناک در مقعد، دیسکزی (حرکت دردناک روده) و خونریزی می‌شود. 

درد همراه با اجابت مزاج و خونریزی اغلب اولین علائم هموروئید هستند. البته توجه به این نکته ضروری است که توده بواسیر تنها علت خونریزی مقعدی نیست و پزشک باید قبل از شروع هر درمانی تشخیص را به درستی تایید کند. برای جلوگیری از عوارض جدی تر، از جمله التهاب، ترومبوز و پرولاپس، هموروئید باید درمان شود.

علت ایجاد هموروئید در بارداری چیست؟

هموروئید با یبوست ارتباط مستقیم دارد. یبوست همراه با افزایش فشار روی راست روده و پرینه دلیل اصلی تجربه این موارد در زنان است. ایستادن طولانی مدت نیز ممکن است یکی از عوامل موثر در ایجاد هموروئید باشد.

متاسفانه، هموروئید در دوران بارداری شایع است. بیماری بواسیر وریدهای واریسی (متورم) رکتوم هستند و معمولاً دردناک هستند. آنها اغلب در سه ماهه سوم حاملگی در داخل یا خارج از مقعد ظاهر می شوند.

شایع ترین علائم هموروئید در دوران بارداری عبارتند از:

 • پوشش خونی مدفوع
 • خون روی دستمال توالت
 • خارش در کانال مقعد.
 • یک توده کوچک متورم (اغلب آبی یا قرمز روشن) از پوست که از مقعد بیرون زده است (برای هموروئید خارجی).
 • احساس کردن درد در مقعد.

این بیماری انواع و درجات مختلفی دارد که علائم هموروئید در هر یک از انواع آن ها متفاوت است  و با توجه به این که رگ های کدام ناحیه از مقعد تحت فشار قرار گرفته اند و دچار آسیب شده اند به دو نوع کلی زیر تقسیم بندی می شود:

انواع بواسیر یا هموروئید

این نوع بواسیر در کانال داخلی مقعد و در قسمت انتهایی رکتوم (راست روده ) بیشتر رخ می دهد. در هموروئید داخلی مویرگ ها و رگ های داخلی مقعد دچار کشیدگی و پارگی می شوند و به دنبال آن خونریزی آغاز می گردد. به علت آنکه در قسمتهای داخلی مقعد تعداد گیرنده های درد بالا نیست شخص به هنگام بروز با درد زیادی روبرو نمی شود ولی ممکن است به همراه دفع مدفوع خود خونریزی مشاهده کند. رنگ خونی که در این شرایط به همراه مدفوع دفع می شود روشن است.

در هموروئید داخلی گاهی التهاب و از هم گسیختگی رگ ها به حدی بالاست که ممکن است در دهانه ی مقعد کاملا آن را احساس نمایید.

بواسیر خارجی و داخلی

بواسیر یا هموروئید داخلی

بواسیر داخلی میتواند گاها با خونریزی داخلی همراه باشد و از آنجایی که بدون درد است بسیاری از افراد تا مدت ها به بیماری خود پی نمی برد در نتیجه شخص پس از مدتی به یکباره با عوارضی مانند کم خونی شدید و فقر آهن مواجه می شود.

بواسیر یا هموروئید داخلی

بواسیر خارجی در رگ های ناحیه ی خارجی مقعد رخ می دهد و بافتهای خارجی آن را دچار تخریب می کند. در هموروئید خارجی به علت التهاب و پارگی رگ های اطراف مقعد بیرون زدگی هایی در اطراف سوراخ مقعد قابل مشاهده است که به آن ترومبوزه شدن می گویند.

به علت تعداد زیاد گیرنده های کانال مقعد این نوع از هموروئید با درد بسیار زیادی همراه است و با هر بار دفع مدفوع خونریزی رخ می دهد.

علاوه بر موارد فوق یک تقسیم بندی دیگر هم برای این بیماری وجود دارد.

انواع بواسیر یا هموروئید چیست - cliniczarei.com

راه های درمان بواسیر در دوران بارداری چیست؟

خبر خوب این است که این مشکل معمولا پس از تولد نوزاد این عارضه بهبود می یابد. در این بین، برای درمان هموروئید می توانید کارهای زیادی انجام دهید.

 • جوش شیرین (خیس یا خشک) را روی محل قرار دهید تا خارش کاهش یابد
 • یک حمام گرم با جوش شیرین در آب بگیرید
 • از عصاره و محلول فندق برای کاهش تورم یا خونریزی استفاده کنید
 • از نشستن طولانی مدت خودداری کنید
 • مسکن ها: در صورت ایجاد درد و سوزش می توان از پماد یا کرم برای بواسیر خارجی استفاده کرد.

ایستادن و نشستن زیاد

روشهای جلوگیری از بواسیر در دوران بارداری

بهترین کار برای جلوگیری از بواسیر در دوران بارداری، جلوگیری از یبوست است. اگر یبوست دارید، از زور زدن در حین اجابت مزاج خودداری کنید.

برای جلوگیری از یبوست موارد زیر را امتحان کنید:

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
 • جدید...