رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
hpvdarman

تنقیه یا انما چیست؟ روش انجام + عکس

پست های پیشنهاد شده

 

عکس تنقیه روده

تنقیه تکنیکی است که برای تحریک تخلیه مدفوع انجام شده و این کار معمولاً برای درمان یبوست استفاده می شود. نحوه انجام آن به نوع تنقیه و اینکه آیا می توانید آن را در خانه یا بیمارستان انجام دهید بستگی دارد.

فرآیند تنقیه به بیرون راندن مواد زائد از رکتوم کمک می کند، توجه داشته باشید که ممکن است به تنهایی قادر به انجام آن نباشید. لوازم تنقیه جهت خرید در داروخانه ها برای استفاده در منزل در دسترس هستند، اما به منظور جلوگیری از آسیب باید از یک پزشک یا پرستار راهنمایی بخواهید. 

تنقیه به انگلیسی انما Enema نامیده می شود. انواع دیگر انما برای تمیز کردن روده بزرگ و تشخیص بهتر سرطان روده بزرگ و پولیپ تجویز می شود. اگر بعد از این روش دچار نگرانی یا تشدید علائم شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

کاربرد تنقیه چیست؟

یبوست یک بیماری شایع دستگاه گوارش است. زمانی اتفاق می افتد که روده بزرگ نتواند مواد زائد را از طریق رکتوم به طور کامل خارج کند. افراد مبتلا به این عارضه در یک دوره هفت روزه سه یا کمتر مدفوع دارند. یبوست خفیف اغلب زمانی رخ می دهد که شما به اندازه کافی فیبر نمی خورید یا به طور منظم آب کافی نمی نوشید. ورزش روزانه نیز به جلوگیری از یبوست کمک می کند.کاربردهای آن عبارتند از:

  • تجویز این روش معمولاً برای تمیز کردن قسمت تحتانی روده استفاده می شود. با این حال، این به طور معمول آخرین راه حل برای درمان یبوست است. اگر رژیم غذایی و ورزش برای منظم نگه داشتن شما کافی نیست، پزشک ممکن است قبل از امتحان تنقیه یک ملین را توصیه کند.
  • انما ممکن است قبل از معاینات پزشکی روده بزرگ نیز استفاده شود. پزشک ممکن است قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس از روده بزرگ، تنقیه را برای تشخیص پولیپ ها تجویز کند تا بتوانند تصویر واضح تری دریافت کنند. این روش ممکن است قبل از کولونوسکوپی نیز انجام شود.
  • ادامه مطلب

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...