رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
foodonly

پمپ روغن خودرو چیست و نشانه های خرابی آن

پست های پیشنهاد شده

پمپ روغن که به آن اویل پمپ نیز گفته می شود، از قطعات اصلی خودرو به حساب می آید و در صورت خراب بودن و عملکرد نادرست آن بازدهی خودرو کم شده و حتی ممکن است دچار مشکلات جبران ناپذیری شود.

می دانیم که بیشتر قطعات خودرو از فلز هستند و در ارتباط نزدیک با یکدیگر کار می کنند. این حرکت آنها به طور وابسته به یکدیگر، باعث می شود اصطکاکی ایجاد شود که می تواند قطعات کیا و هیوندای را دچار خرابی کند. وظیفه سیستم روانکاری خودرو این است که یک سیال و روان کننده یعنی روغن ماشین را در میان این قطعات به جریان بیندازد تا در حین تماس با یکدیگر دچار سایش نشوند.

اصلی ‌ترین بخشی که نیاز حیاتی به روغن و عملکرد سیستم روانکار بسیار وابسته است موتور خودرو است. اما این سیستم یک قلب فعال به نام اویل پمپ یا پمپ روغن دارد که در صورت نقص عملکرد، تمام سیستم را مختل می ‌سازد. در واقع این سیستم از پمپ، محفظه روغن و مسیرها و شلنگ‌ه ای انتقال روغن تشکیل شده است.

محل قرار گیری پمپ روغن خودرو

اویل پمپ خودرو در قسمت پشتی شفت تعادل و تسمه تایم قرار دارد و به منظور کارایی بهتر، این قطعه کنار موتور نصب شده است. وظیفه‌ اصلی این قطعه پمپاژ روغن به داخل موتور خودرو است. عملکرد نامطلوب اویل پمپ، یاتاقان زدن و حرکت ریپلی خودرو را در پی دارد. همچنین ادامه ‌دار بودن این قضیه باعث وارد شدن آسیب‌ های جدی به موتور خودرو و حتی سایر بخش‌ ها نیز می ‌شود.

بیشتر بخوانید:

پمپ روغن سانتافه

خنک کننده روغن موتور کیا

نشانه های خرابی و عملکرد نادرست پمپ روغن خودرو

·         روشن شدن چراغ روغن

·         سر و صدای سوپاپ خودرو

·         افزایش دمای موتور

هر گاه یکی از این نشانه‌ ها را مشاهده کردید، با دقت به عملکرد پمپ روغن خودرو توجه کنید. ایجاد سر و صدا و نویز نیز یکی از نشانه ‌های در فشار بودن و عملکرد نامطلوب اویل پمپ است.

عوامل تاثیرگذار در عملکرد نادرست اویل پمپ خودرو

·         بدون آب ماندن موتور (بدلیل نشت آب از رادیاتور و شلینگ‌ ها و یا نشتی‌ های دیگر) و هر علتی که باعث داغ کردن موتور می ‌شود. در واقع مانند همانند تب کردن در بدن، باعث تشنج می‌ شود.

·         داغ کردن موتور هم یک مشکل بزرگ است که نباید نادیده گرفته شود.

·         کثیف بودن فیلتر روغن و یا کهنه بودن بیش از اندازه روغن

·         راندن موتور با سرعت‌ های خیلی زیاد به طوری که دور موتور به محدوده قرمز نزدیک شود.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...