رفتن به مطلب
انجمن گرافیک ایران
jala-fazli

انواع فولاد تقویت کننده در ساختمان

پست های پیشنهاد شده

 

فولاد آرماتور یک عنصر کلیدی مهم در سازه های بتنی است که وقتی به بتن اضافه می شود چیزی به نام بتن مسلح به دست می آید که در ساخت عناصر اساسی سازه در تاسیسات استفاده می شود.البته آهن مورد استفاده دارای انواع مختلفی است که پاسخگوی تمامی موارد است. الزامات عملیات ساختمانی، علاوه بر لذت بردن از هر نوع از آنها با خواص فیزیکی متفاوت، این چیزی است که در مقاله خود با آن آشنا خواهیم شد.

میلگرد
فولاد تقویت کننده عمدتاً از فولاد تشکیل شده است و به صورت میلگردهای طولی ساخته شده در آزمایشگاه های تخصصی برای برآورده ساختن اهداف ساختمانی در بخش ساخت و ساز، توانایی بالایی در مقاومت در برابر تنش فشاری دارد، زیرا این نیروها در نتیجه اعمال بارهای مختلف ایجاد می شوند. به ساختار

علاوه بر این مخلوط فلزی تشکیل دهنده میلگرد دارای ضریب انبساط حرارتی مشابه ضریب انبساط حرارتی بتن است که آن را به ماده ای مناسب تبدیل می کند و با این مخلوط همگن آهن و بتن به بتن مسلح می رسیم.

طبقه بندی میلگرد
موضوع طبقه بندی فولاد تقویت کننده موضوع مهمی است که ممکن است از کشوری به کشور دیگر به دلیل انواع فولاد، الزامات تحمیل شده در هر کشور و قوانین ساختمانی متفاوت باشد.انواع فولاد تقویت کننده بسته به چند جنبه مهم که عبارتند از:

عیار : عیار میلگرد نشان دهنده میزان مقاومت کششی فولاد قبل از شکسته شدن یا تغییر شکل است به عنوان مثال میلگرد 40 دارای مقاومت کششی 40 کیلوگرم بر میلی متر مربع و میلگرد 75 دارای مقاومت کششی 70 کیلوگرم بر میلی متر مربع است. . .
ضخامت قطر فولاد تقویت‌کننده : اندازه‌گیری قطر میلگرد زمانی که در مورد انواع و طبقه‌بندی فولاد صحبت می‌کنیم، موضوع مهمی است، زیرا میلگردهای تقویت‌کننده در اندازه‌های مختلف برای پاسخگویی به انواع مصارف موجود است. ۱۱ اندازه مختلف آهن.
الگو: میلگردهای تقویت کننده دارای سطوح ناصاف و ناصاف هستند و به اشکال مختلف از جمله شیاردار و صاف می باشند.برای سیخ های شیاردار ضخامت برآمدگی ها و فاصله بین آنها و ارتفاع آنها از سطح سیخ به دقت بررسی می شود. شکل سطح به افزایش چسبندگی به بتن کمک می کند و انسجام قوی را با آن تضمین می کند.

انواع میلگرد
به طور کلی دو نوع اصلی آرماتورهای فولادی وجود دارد که محبوب ترین و مورد استفاده در سایت های ساختمانی هستند:

فولاد نرم
این به شکل میله های صاف است و در قطرهای مختلف از 6 میلی متر تا 50 میلی متر موجود است. اغلب به عنوان یک ماده تقویت کننده اولیه در عناصر سازه ای استفاده نمی شود، بلکه به عنوان یک جزء ثانویه در تقویت کننده ها، جایی که از آن استفاده می شود، استفاده می شود. به عنوان مثال در عصب دهی دال ها و در درزهای انبساط و انقباض و تشکیل دستبندهای ستونی، سهولت برش و خمش مشخص می شود و شایان ذکر است که این نوع در هنگام چین دادن نیاز به حکاکی در انتهای خود دارد.

فولاد نرم
آهن با استحکام بالا
میله‌های فولادی مارپیچی هستند که اغلب به صورت سرد پیچیده می‌شوند که به طور گسترده در سازه‌ها استفاده می‌شوند و آهن اصلی را در تقویت عناصر سازه تشکیل می‌دهند و در هنگام شکننده شدن نیازی به شیار ندارند و در قطرهای مختلف از 4 میلی‌متر تا 50 در دسترس هستند. میلی متر و فولاد آلیاژی تشکیل شده برای آنها حاوی درصد کربن پایینی است که به آن شکل پذیری و عملکرد بیشتر و استفاده از جوش می دهد و این نوع آهن با مقاومت زیادی در برابر کشش تا 60 کیلوگرم بر میلی متر مربع مشخص می شود.

آهن با استحکام بالا
انواع دیگر میلگرد
میلگرد اروپایی
از نظر مقاومت یکی از کم‌ترین آهن‌ها به شمار می‌رود، زیرا به دلیل استفاده از منگنز در ساخت آن بسیار راحت ریزش می‌کند و استفاده از آن در سازه‌های بزرگ توصیه نمی‌شود.

میلگرد با روکش اپوکسی
که به آرماتورهای فولادی سبز نیز معروف است با لایه ای از اپوکسی پوشانده شده است که مقاومت در برابر خوردگی آن را 70 تا 1700 برابر افزایش می دهد.این نوع به ویژه در سازه هایی که در معرض آب و هوای سخت و در معرض خوردگی هستند مانند نصب در محیط های دریایی یا پل ها استفاده می شود.

میلگرد با روکش اپوکسی
میلگرد فایبرگلاس (FGRP)
نوع خاصی از فولاد تقویت شده با الیاف شیشه است که به آن استحکام بیشتر و مقاومت بیشتری در برابر نمک ها و مواد شیمیایی می دهد و این نوع با استحکام کششی بالاتر نسبت به فولاد معمولی و وزن کمتر تا 75 درصد مشخص می شود.

میلگرد فایبرگلاس (FGRP)
نمودار اندازه میلگرد
طبق ASTM، میلگردهای تقویت کننده در قطرهای مختلف موجود هستند که در جدول زیر نشان داده شده است:
 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 میلگرد یکی از پر کاربردترین آهن آلات  در ساختمان سازی محسوب میشه 

ولی بهتره کاربرد دیگر آهن آلات در ساختمان سازی فراموش نکنیم 

برای اطلاع از  قیمت اهن الات و کاربرد و نوع آن ها بهتره به متخصص این کار مراجعه کنید 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لطفا برای ارسال دیدگاه وارد شوید

شما بعد از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید می توانید دیدگاهی ارسال کنیدورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...